Charakterystyka Instytutu
Instytut Ekonomii i Finansów (IEiF) powstał w październiku 2019 roku w wyniku reorganizacji, struktury Uniwersytetu Opolskiego jako największy zarówno pod względem kadrowym, jak i liczby posiadanych studentów Instytut funkcjonujący w ramach Wydziału Ekonomicznego.
Dzięki działalności naukowej IEiF Uniwersytet Opolski jako jedyna uczelnia w regionie, posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie ekonomia i finanse.
W skład IEiF wchodzą trzy katedry: Katedra Teorii Ekonomii, Katedra Finansów i Rachunkowości oraz Katedra Rynku Pracy i Polityki Społeczno-Ekonomicznej.
W Instytucie na chwilę obecną (wrzesień 2021 r.) zatrudnionych jest w wymiarze pełnego etatu 4 doktorów habilitowanych, 22 doktorów, w tym 15 adiunktów i siedmiu starszych wykładowców oraz dwóch magistrów.
Głównymi kierunkami studiów przyporządkowanymi do dyscypliny ekonomia i finanse, bezpośrednio powiązanymi z aktywnością naukową pracowników Instytutu są ekonomia oraz finanse i rachunkowość.
Kierunek studiów ekonomia został utworzony w 1975 r. w ramach Instytutu Nauk Ekonomicznych działającego w ramach Wydziału Filologiczno-Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu. Natomiast w ofercie edukacyjnej Wydziału Ekonomicznego istnieje od początku jego istnienia (1992 r.) w ramach studiów I i II stopnia.
Jako przejaw internacjonalizacji działalności dydaktycznej w roku akademickim 2017/2018 uruchomione zostały specjalności anglojęzyczne: na studiach I stopnia – International business, a na studiach II stopnia – Sustainable development. Cieszą się one popularnością przede wszystkim wśród studentów zagranicznych. Kierunek studiów finanse i rachunkowość został uruchomiony od początku roku akademickiego 2020/2021. W tym przypadku
realizowane są zarówno studia I, jak i II stopnia.
Pracownicy Instytutu prowadzą również zajęcia na innych kierunkach w ramach Uniwersytetu Opolskiego, jako kadra wspierająca w zakresie szeroko rozumianych przedmiotów ekonomicznych i finansowych oraz w ramach kursów ogólnouczelnianych.
Prowadzenie badań naukowych i propagowanie wiedzy pozwalającej uzyskać odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej pilne problemy współczesnej ekonomii i finansów. Instytut Ekonomii i Finansów będzie pełnił rolę wyróżniającej się w regionie jednostki, prowadzącej badania naukowe użyteczne pod względem teoretycznym (badania podstawowe) i aplikacyjnym, których efekty mogą być wykorzystane zarówno w wymiarze lokalnym, regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.
1. IEiF jako uznany w kraju i za granicą instytut badawczy w dyscyplinie ekonomia i finanse, specjalizujący się w obszarach badawczych realizowanych w ramach zespołów badawczych skupionych wokół Katedr Instytutu.
2. IEiF jako jednostka naukowa posiadająca stabilną kategorię B+ z potencjałem i perspektywami na osiągnięcie kategorii A.
3. IEiF jako atrakcyjne miejsce pracy stwarzające pracownikom optymalne warunki do rozwoju naukowego.
Diagnoza stanu obecnego
Na podstawie informacji zawartych w corocznych sprawozdaniach jednostek organizacyjnych, bazy danych Biblioteki Głównej UO (Bazy Wiedzy), informacji zawartych w zasobach informatycznych UO dokonano diagnozy stanu, w jakim znajduje się obecnie Instytut Ekonomii i Finansów. Na tej podstawie przygotowano analizę SWOT jego działalności (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats).
Analiza SWOT działalności Instytutu Ekonomii i Finansów
Wizja
Silne strony:
Słabe strony:
Szanse:
Zagrożenia:
Cel strategiczny
Podstawowym celem strategicznym Instytutu Ekonomii i Finansów jest utrzymanie i wzmocnienie obecnego potencjału naukowego, a w dłuższej perspektywie jego rozwój, dzięki któremu Uniwersytet Opolski uzyska uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie ekonomia i finanse.
Wymieniony cel strategiczny poddany został procesowi dezagregacji na wiązkę celów taktycznych i przyporządkowanych im celów operacyjnych w poszczególnych obszarach działalności IEiF – nauka, rozwój kadry, współpraca z interesariuszami zewnętrznymi. Zostały one przygotowane w oparciu o analizę SWOT i obejmują wszystkie poddane analizie obszary funkcjonalne działalności naukowej Instytutu Ekonomii i Finansów.
Cele taktyczne
Kluczowe cele operacyjne odnoszące się do celów taktycznych
Ad.1. Cele operacyjne
Ad. 2. Cele operacyjne
Ad. 3. Cele operacyjne
Ad. 4. Cele operacyjne
Główne obszary zainteresowań naukowych pracowników Instytutu obejmują:
W tych obszarach badawczych publikowane są artykuły, rozdziały i monografie pracowników Instytutu. W latach 2017-2020 powstało ok. 10 monografii oraz ponad 100 artykułów autorskich i współautorskich.
Oprócz prowadzonych badań naukowych Instytut oferuje usługi skierowane do biznesu w następującym zakresie:
Podsumowanie (charakterystyka, potencjał naukowy, uprawnienia)
Instytut Ekonomii i Finansów jest stosunkowo niewielką jednostką w skali kraju, ale dzięki której Uniwersytet Opolski – jako jedyna uczelnia w regionie – posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Pracownicy Instytutu cieszą się w środowisku uznaną renomą, zawdzięczają ją unikatowemu charakterowi prowadzonych badań, przekładającemu się na ich rozpoznawalność.
Kluczowy potencjał dalszego rozwoju Instytutu stanowić będzie współpraca w wymiarze międzynarodowym.
W analizowanej perspektywie czasowej w Instytucie planowane jest zwiększenie potencjału naukowego kadry badawczo-dydaktycznej dzięki uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego przez 3-4 pracowników IEiF oraz uzyskanie stopnia doktora przez co najmniej dwóch obecnych pracowników, będących obecnie asystentami dydaktycznymi.
Równocześnie planowane są działania o charakterze zewnętrznym, których celem jest zatrudnienie w wymiarze pełnego etatu 1-2 pracowników co najmniej ze stopniem doktora habilitowanego dla wzmocnienia potencjału naukowego Instytutu. W analizowanym przedziale czasowym w najbliższej perspektywie ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego może pojawić się ryzyko zakończenia umów pracę z sześcioma pracownikami.
Na zwalniane stanowiska planowane jest zatrudnienie nowych osób, charakteryzujących się wysokim potencjałem naukowym.
W chwili obecnej Uniwersytet Opolski posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk w dyscyplinie ekonomia i finanse. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji powoływania do składu komisji doktorskiej jednego członka z dyscypliny pokrewnej. Potencjał kadrowy Instytutu w tym aspekcie jest ograniczony, ale mógłby zostać powiększony dzięki ewentualnemu połączeniu z Instytutem/Instytutami z dziedziny nauk społecznych, zatrudnieniu pracowników ze stopniem co najmniej doktora habilitowanego, a w dalszej perspektywie dzięki opisanym wcześniej awansom naukowym. Wówczas zapewnienie ciągłości realizowania uprawnień do nadawania stopnia doktora byłoby niezakłócone.
Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Opolskiego
ul. Ozimska 46a
45-058 Opole
tel. 77 401 69 10 (6910 w sieci UO)
e-mail: instytut_eif@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382